Domácí ježek

11. května 2016 v 16:06 | Adeleide |  Deníček
Ahoj,
nedávno jsem si prohlížela inzerci zvířat a padli mi do oka afričtí ježci. Jsou roztomilí a přítulní. Proto jsem se rozhodla napsat o nich tento článek a i tobě je trochu přiblížit.


Na rozdíl od normálních ježků byli tito vyšlechtěni proto, aby se stali domácími mazlíčky. Rádi se mazlí a hrají si s lidmi a zároveň na ně nejdou blechy ani další nemoci normálních tvorečků z ulice.


Tento druh ježka je velmi oblíben pro svou poměrně mírnou povahu a celkem snadný chov. Není kousavý, snadno zkrotne a uvykne si na braní do ruky, kdy se nebrání ježením bodlin. Jakékoliv koupání ježků je velmi stresující záležitostí, hraničící až s psychickým týráním zvířete. Je to samotář. Je vyšlechtěn v 92 různých variantách.

Je možné krmit různými druhy hmyzu, kočičími granulemi a kapsičkami (pro koťata), některými druhy ovoce a zeleniny, vařeným masem nebo vejci. Vše bez soli a koření. Dospělé jedince krmíme 1x denně, mláďata by měla ke krmivu mít přístup neustále. Ježčí strava nesmí obsahovat čokoládu, citrusové plody, ořechy, rozinky, cibuli, česnek, hrozny, koření a mléčné výrobky - tyto potraviny jsou pro ježky toxické!

Nejmenší doporučovaná podlahová plocha pro jednoho ježka je 0,4 m² (přibližně 90 cm x 45 cm). Jako ubikaci lze použít průhledný dostatečně velký box bez mříží - ježci mají tendenci po mříži lézt a mohou si takto snadno přivodit zranění. Jako podestýlku je vhodné použít bezprašné hobliny nebo recyklovanou podestýlku (např. značky Asan) nejlépe s vysokou absorpcí tekutin a zápachu. Ježek musí mít neustále přístup k čerstvé vodě. Použití napáječek z důvodu možného poškození chrupu o kovový konec není vhodné. Ubikaci je také třeba vybavit vhodným úkrytem (čepicí, hadrem). Ježci jsou náchylní na teplo - ubikace by měla být umístěna na místě, kde se teplota drží nad 18 °C.
V současné době funguje na území ČR chovatelský klub zaměřený na chov ježků bělobřichých.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mad Hatter Mad Hatter | E-mail | Web | 11. května 2016 v 16:57 | Reagovat

Jsou nádherní <3

2 Adeleide Adeleide | 11. května 2016 v 17:32 | Reagovat

[1]: Jsou úžasní :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama